• YARIM ALTIN
  1.465,20
  % 1,86
 • AMERIKAN DOLARI
  7,3306
  % -0,13
 • € EURO
  8,6659
  % 0,10
 • £ POUND
  9,5850
  % 0,11
 • ¥ YUAN
  1,0558
  % -0,25
 • РУБ RUBLE
  0,0997
  % 0,04
 • BITCOIN
  84545,157
  % 3,40
 • BIST 100
  1.114,18
  % 0,37

Ham Petrol, OPEC+ Blokunun Muslukları Açmaya Hazırlanması ile Düşüşte

Ham Petrol, OPEC+ Blokunun Muslukları Açmaya Hazırlanması ile Düşüşte

Yazar: Geoffrey Smith 

Investing.com – OPEC+ grubunun birkaç ay süren olağanüstü kesintilerin ardından dünya piyasasına sürülen arzı tekrar artıracağına dair işaretler arasında hisse senedi ve baz metaller gibi diğer risk varlıklarına dair iyimser tona rağmen ham petrol fiyatları düşüş yaşadı.

ABD ham petrol %0,5 düşüşle 40,33 dolar olsa da bu seviye gün içinde gördüğü 39,66 doların üzerindeydi. Brent ise %0,5 kayıpla 43,02 dolara düştü.

Bloka yakın yetkililerin, teknik izleme toplantısında grubun daha önce duyurmuş olduğu şekilde, Ağustos’tan itibaren üretim kesintisini günlük 2 milyon varil azaltacağı sonucunun muhtemel olduğu sözlerine yer veren haberlerin ardından fiyatlar zayıfladı. Bu, Covid-19 pandemisi sonrası çöken talep nedeniyle fiyatları destekleme çabası içinde grubun dünya piyasalarından çektiği üretimin %20 civarına denk geliyor.

1 Ağustos’tan itibaren OPEC+ arz kesintilerinin günlük 9,7 milyon varilden 7,7 milyon varile düşürülmesi planlanıyor.

Fiyatlardaki artış, ismi verilmeyen Suudi yetkililerin, üretimdeki artışın dünya ihracatında 1’e 1 artışa yol açmayacağını söylediği raporlarının ardından yaşandı. Çöl Krallığı’nın yurtiçi tüketimi eski konumuna getirme niyetinde olan ilk devlet olduğu belirtildi – bunun anlamı, tüm ekstra üretimini deniz yolu ile taşınan piyasaya dökmeyecek olması.

OPEC ve müttefikleri ince bir çizgide yürüyor. Planlanan artış, canlı hafızadaki en acımasız kazanç dönemi olabilecek bir zamanın ve hem ekonomide hem de yakıt talebinde hızlı bir toparlanma konusunda iyimserlerin kaderini test edecek, kesinlikle güçlü bir şeyin ortasında gerçekleşecek. GasBuddy analisti Patrick de Haan attığı bir tweette, şirketin ön verilerinin, ABD benzin talebinin Cuma günü bitecek olan haftada %16 düşüş yaşadığını ortaya koyduğunu söyledi – ancak düşüşün büyük kısmı, Amerikalıların bir hafta önceki uzun tatil öncesinde depoları fullemesinden kaynaklandı.

Bununla birlikte blok, ABD’nin şimdi daha fazla petrol üretme yarışında zorlanacağına makul ölçüde güvenebilir: sondaj kulesi kullanımı tarihi olarak düşük seviyelerde, sermaye piyasası esasen en güçlü üreticiler hariç herkese kapalı ve Bakken kayaç petrol oluşumunda günlük yüz binlerce varil üretim, mahkeme kararı ile fiilen kapalı. Kayaç petrol üreticisi Parsley Energy CEO’su Matt Gallagher, Financial Times ile yaptığı bir röportajda, ABD üretiminin pandemi öncesindeki seviyelere bir daha geri dönmeyeceğini düşündüğünü söyledi.